بیابان مقابله آمریکا کره شمالی رئیس جمهور

بیابان: مقابله آمریکا کره شمالی رئیس جمهور دونالد ترامپ اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شمارش معکوس جهت رونمایی از بسته ارزی بانک مرکزی

شمارش معکوس جهت اعلام جزییات بسته پیشنهادی بانک مرکزی جهت مدیریت ارزی در حالی شروع شده است است که داغ ترین خبرها از معاونت ارزی این بانک به گوش می رسد ؛ اخباری

شمارش معکوس جهت رونمایی از بسته ارزی بانک مرکزی

شمارش معکوس جهت رونمایی از بسته ارزی بانک مرکزی

عبارات مهم : ایران

تعیین وظیفه بازار ثانویه، ارز پتروشیمی ها و رانت ارزی در دستور کار

شمارش معکوس جهت اعلام جزییات بسته پیشنهادی بانک مرکزی جهت مدیریت ارزی در حالی شروع شده است است که داغ ترین خبرها از معاونت ارزی این بانک به گوش می رسد ؛ اخباری که بر عوض کردن قریب الوقوع معاونت ارزی کنونی دلالت دارد و بعضی این اتفاق را بخشی از تغییرات ارزی می دانند.

به گزارش خبرآنلاین، پرونده بحران ارزی کشور عزیزمان ایران نه در بیست و دومین روز فروردین امسال ، که از دی ماه سال گذشته گشوده شد، هنگامی که دلار نشان داد میلی به دوام ندارد و هر روز خود را با پول بیشتری تاخت می زد .

شمارش معکوس جهت رونمایی از بسته ارزی بانک مرکزی

آدرس ها آن روز نه در بستر اقتصاد که در جایی حوالی میدان سیاست داده شده است بود. هر چه بود دلار مهار نشدنی ، بازار ارز را به التهابی آشکار کشید تا جایی که تعطیلات کشدار نوروزی نیز حریف آن نشد و به قول رییس کل سابق بانک مرکزی، ولی الله سیف، در میانه نوروز قیمت دلار در شرایطی رو به زیاد کردن می گذاشت که نه خرید چندانی در کار بود و نه فروش ان چنانی .

بالاخره در دهه سوم نخستین ماه سال ، اقدام خاص دولت جهت مقابله با بحران موجود صورت گرفت و دلار به قیمت 4200 تومان با اعلام ممنوعیت خرید و فروش آن در بازار آزاد رونمایی شد . این دلار که به سرعت به “دلار جهانگیری ” شهرت یافت ، زمینه را جهت اتفاقات بعدی رقم زد.سوء استفاده بعضی واردکنندگان از ارز ارزان قیمت اعلامی نسبت به بازار از یک سو و پررنگ شدن حاشیه فردوسی در اثر ممنوعیت خرید و فروش ارز به وسیله صرافی ها از سوی دیگر اتفاقاتی بود که هنوز دامنه آن از اقتصاد کشور عزیزمان ایران جمع نشده است .

شمارش معکوس جهت اعلام جزییات بسته پیشنهادی بانک مرکزی جهت مدیریت ارزی در حالی شروع شده است است که داغ ترین خبرها از معاونت ارزی این بانک به گوش می رسد ؛ اخباری

بسته ارزی بانک مرکزی ولی بر چه نکاتی دلالت دارد؟

بازار ثانویه ؛ شاید بتوان مهمترین بند بسته ارزی دولت و بانک مرکزی را مختص بازار ثانویه دانست. بی تردید وجود بازار ثانویه مستلزم موجودیت بازاری در قالب بازار اولیه است که هم اینک در کشور فعال است .

آینده نگری ها دلالت بر آن دارد که واردات کالاهای اساسی و دارو در بازار اولیه تامین ارز شوند، اقدامی که در شرایط کنونی نیز صورت می گیرد و واردات سایر اقلام ، جز اقلامی که با منع ورود روبرو شده است اند از بازار ثانویه تامین ارز شوند.

شمارش معکوس جهت رونمایی از بسته ارزی بانک مرکزی

به این ترتیب بازار ثانویه را می توان به نوعی جایگزین مرکز مبادلات ارزی دانست، مرکزی که در اوایل دهه نود جهت عبور از دوره سخت تحریم های همه جانبه علیه کشور عزیزمان ایران تدارک دیده شد.

آنچه در این میان اهمیت فراوان دارد، چگونگی عرضه ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و البته فولادی در کشور عزیزمان ایران بازار هست. بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که عرضه ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی می تواند به ایجاد آرامش در بازار کمک کند. موثر کردن فعالیت سامانه نیما و برطرف نواقص آن را نیز باید بخشی از پروسه تعیین وظیفه بازار ثانویه به منظور تعمیق آن دانست.

شمارش معکوس جهت اعلام جزییات بسته پیشنهادی بانک مرکزی جهت مدیریت ارزی در حالی شروع شده است است که داغ ترین خبرها از معاونت ارزی این بانک به گوش می رسد ؛ اخباری

سازو کار فعالیت صرافی ها: تعیین ساز و کار فعالیت صرافی ها در حالی که بانک ها همچنان با پرسشها متعددی نظیر نبود شرایط برقراری روابط مالی و اعتباری با بانک های خارجی روبرو هستند، از مهمترین نکاتی است که کارشناسان بر آن تاکید دارند. بعضی با استناد به اینکه در دوره های تحریمی بخش عمده ای از سازو کار مالی کشور عزیزمان ایران بر پایه فعالیت صرافی ها صورت می گرفت، تاکید دارند خارج کردن این ظرفیت از مدار خود می تواند بحران تحریمی کشور عزیزمان ایران را شدت یافتن کند.

از میان بردن بستر رانت ارزی:تجربه اعطای رانت ارزی به عده ای قلیل حالا تا سالیان طولانی در حافظه کارشناسی کشور عزیزمان ایران باقی خواهد ماند؛ آنجا که مابه التفاوت پرداختی جهت تامین ارز واردات نصیب عده ای وارد کننده شد، نه مردم، درست نقطه ای بود که بازبینی در شیوه های تامین ارز را گوشزد می کرد. هر چند راه اندازی بازار ثانویه خود عاملی موثر در از میان بردن رانت ارزی است ولی نظارت دقیق بر واردات کالاهای اساسی و دارو با ارز 4200 تومانی، از ابتدا تا حلقه نهایی مصرف و تدوین سازوکاری جهت ان از مهمترین نکاتی است که در بسته ارزی بانک مرکزی مورد واکاوی قرار می گیرد.

شمارش معکوس جهت رونمایی از بسته ارزی بانک مرکزی

ارزها از بالش ها بیرون می آیند ؟

بعضی نمایندگان مجلس بر این اعتقادند که بانک مرکزی مورد نیاز است تدابیری جهت ورود ارزهای خانگی در کشور عزیزمان ایران بیاندیشد . این در حالی است که پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید: ” بانک مرکزی قبلا به بانک ها اجازه داده بود که حساب سپرده ارزی باز کنند، بانک ها در دوره آقای احمدی نژاد (سال 90-91) سپرده ارزی باز کردند و مردم ارز خود را در نزد بانک ها سپرده گذاری کردند. مردم هنگامی که می درخواست کردند ارزشان را بعد بگیرند، به آنها گفتند ببخشید ارز نداریم، ما می توانیم به شما ریال بدهیم ولی ریال با قیمت ارز دولتی یعنی عملا یک نوع کلاهبرداری، خیانت در امانت انجام شد که موجب بی اعتمادی مردم شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به طرح دو فوریتی کمیسیون جهت مدیریت بازار ارز گفت: کمیسیون اقتصاد در آن طرح گفته است روش قبلی را قبول ندارد، باید بانک مرکزی خودش رسما اعلام کند، انواع اقلام ارزی را به صورت سپرده بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت دریافت می کند، قیمت سود سپرده را جهت آن تامین می کند، به عبارت دیگر بانک مرکزی اصل و سود سپرده های ارزی را به قیمت روز گارانتی کند.”

داستان ارز در کشور عزیزمان ایران ولی پیچیده تر از آن است که بتوان به سادگی راجع به مفاد پرونده ارزی بانک مرکزی سخن گفت. آنچه مسلم است اینکه حکایت این روزهای ارز ، فردا در تاریخ جهت پند و ملال آیندگان تشریح خواهد شد.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | مرکزی | فعالیت | واردات | سود سپرده | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz